System PZŁ EKEP, w połączeniu z elektroniczną książką pobytu i integracją z ogólnopolskim systemem „Łowiectwo w Polsce” stanowi ułatwienie w prowadzeniu kół łowieckich. Obsługa koła w systemie pozwala zaniechać prowadzenia przez łowczego książki obwodu w wersji papierowej. Istotą funkcjonalności systemu jest wprowadzanie danych na bieżąco. Koła wprowadzające dane systematycznie zwolnione są ze składania miesięcznych sprawozdań mailowo z pozyskania dzików i ewidencji szkód łowieckich.

System umożliwia generowanie wielu dokumentów i formularzy obowiązujących koła łowieckie, jak np. świadectwa pochodzenia zwierzyny, protokoły przekazania tuszy, protokoły czynności gospodarczych, protokoły upadków zwierzyny. Sporządzanie sprawozdań Łow-1 i planów łowieckich w oparciu o system jest proste i pozwala na zaoszczędzenie wiele czasu, który łowczowie – a oni zasadniczo zobligowani są do obsługi systemu – mogą przeznaczyć na prace gospodarcze w łowisku.

               

Zalety PZŁ EKEP:

– CZAS: oszczędność czasu w przypadku raportowania pozyskanie na bieżąco schodzi z planu, tworzenia dokumentacji niezbędnej do prowadzenia koła,

– PIENIĄDZE: odpadają koszty związane z dojazdem do tradycyjnej papierowej książki ewidencji polowań,

– ZDROWIE: ograniczone kontakty bezpośrednie, co w ramach sytuacji epidemicznej jest szczególnie istotne.

ZO PZŁ  w Bydgoszczy przesyła poniżej linki do zapoznania się z możliwościami systemu w formie krótkich filmów instruktażowych oraz instrukcji w formacie pdf obsługi elektronicznej książki ewidencji polowań w której krok po kroku pokazana jest jej obsługa.

Wszelkie informacje dotyczące elektronicznej książki polowań dostępne są pod adresem: https://ekep.eu/

Elektroniczna książka PZŁ EKEP

Są  dwie możliwości wpisywania się do elektronicznej książki. 

  1. Poprzez Telefon (sys.operacyjny Android) – Wgrywanie programu na telefon odbywa się tylko raz, przy pierwszym kontakcie z programem i zainstalowaniu go na telefonie (ekranie startowym) pojawi się ikonka PZŁ EKEP (ze znaczkiem PZŁ)

Instalacja programu: Na telefonie szukamy ikony Sklep Play, wchodzimy w nią
i  wyszukujemy PZŁ  EKEP i to wybieramy. Klikamy – INSTALUJ –  Bardzo ważne! Instalowanie jest całkowicie bezpłatne! Nie musimy otwierać  i konfigurować żadnego konta, w tym miejscu zaznaczamy POMIŃ ) po zainstalowaniu klikamy klikamy  OTWÓRZ

Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku, każdy myśliwy chcąc skorzystać z tych możliwości musi mieć nadany Login i Hasło (systemKL – wniosek o dostęp – przesłane na adres e-mail), gdzie na telefonie jest to potrzebne tylko w momencie pierwszego logowania. Istnieje możliwość wprowadzenia czterocyfrowego numeru PIN. Po pierwszym logowaniu (poprawnym wpisaniu Login i Hasło – bardzo ważne!) Automatycznie pojawia się opcja wprowadź PIN i zaloguj (Zapamiętaj PIN).  Każde następne logowanie będzie odbywało się przez wprowadzenie PINU. Bardzo ważne! Aby móc się logować trzeba mieć połączenie z serwerem – zielona kropka! (zwyczajnie należy mieć zasięg!) Gdy kropka jest czerwona – brak zasięgu lub serwer zablokowany – wtedy nasze próby będą daremne… 

Zakładamy, że połączenie jest! Wpisujemy PIN i pojawia się strona główna  – cztery IKONY

Zapis na polowanie – (To co nas najbardziej interesuje!) Czytamy i Wprowadzamy od góry wszystkie niezbędne dane. Jeżeli wpisujemy siebie – pomijamy pkt.  Wpisz innego myśliwego. Zaznaczamy nr upoważnienia (może zdarzyć się że myśliwy ma odstrzały w różnych kołach, a te koła również mogą prowadzić książkę elektroniczną i automatycznie my również będziemy mogli
z niej korzystać) Więc zaznaczamy odpowiednie upoważnienie i przechodzimy do wyboru rewiru, po naciśnięciu wyskakuje nam cała lista z rejonami, wybieramy ten który nas interesuje i klikamy na niego. (rejony zarezerwowane przez innych myśliwych mają dopisek „ZAJĘTE”)

Następnie uzupełniamy datę i czas rozpoczęcia polowania, potem planowaną datę i czas zakończenia polowania. Po uzupełnieniu wszystkiego klikamy przycisk ZAPISZ ,  jeżeli jest coś nie tak, system podpowiada co trzeba jeszcze uzupełnić  i znowu kliknąć ZAPISZ,  jeżeli jest wszystko ok następuje zapis na polowanie. Automatycznie otrzymujemy SMS z potwierdzeniem zapisu na polowanie.  Istnieje możliwość zapisu kilku osób na jeden rewir z tym że każdy z nich otrzymuje powiadomienie o kolejnym zapisie na rewir już przez nich zajęty. (Bardzo ważne! – nie ma możliwości zapisania się na rewir „zajęty” bez powiadomienia osoby, która ten rewir zajmuje! Więc takie ewentualności tylko za porozumieniem)

Istnieje również możliwość wpisania innego myśliwego – zaznaczamy że chcemy to zrobić zaraz na początku i postępujemy podobnie jak byśmy siebie zapisywali. (Ważne! W systemie zostaje kto kogo i gdzie zapisywał)

Moje otwarte polowania – na bieżąco można sprawdzić gdzie jest się zapisanym, lub wejść wpisać upolowaną zwierzynę lub/ czy zakończyć polowanie.

Wchodzimy (klikamy na ikonę) – wyświetla się nasz zapis, wchodzimy w niego (klikamy) I teraz
w zależności co chcemy zrobić? Przesuwamy się w dół: Trzy ikony: 

Dodaj zwierzynę (wchodzimy w to jeśli coś pozyskamy) odpowiednio wprowadzając zwierzynę z odstrzału, datę i czas odstrzału oraz przeznaczenie. (na początku nie bawić się w dodawanie zdjęć czy oznaczanie lokalizacji – wersja dla zaawansowanych) Po wprowadzeniu zwierzyny wciskamy Dodaj pozyskanie. Zwierzyna automatycznie zapisana w realizacji rocznego planu łowieckiego

– Zakończ polowanie (polowanie musimy zakończyć bez względu czy coś pozyskaliśmy czy też nie) wchodzimy w tą ikonę (klikamy) uzupełniamy informację: data i czas zakończenia, liczba strzałów (bez tego nie przejdziemy dalej) po wprowadzeniu danych klikamy Zakończ polowanie  

W tym momencie jesteśmy rozliczeni z zapisu na polowanie indywidualne!

– Wykreśl polowanie (z tej możliwości możemy skorzystać tylko wtedy kiedy chcemy zrezygnować z zapisu na polowanie ale jeszcze przed jego rozpoczęciem) 

Pozostałe Dwie ikony to ikony tylko i wyłącznie informacyjne!

Plan roczny – bieżący podgląd i realizacja rocznego planu łowieckiego

Książka ewidencji  – wczytywanie książki ewidencji (zerknięcie kto i  gdzie się zapisywał i co pozyskał)

2. Poprzez komputer, w wyszukiwarce google wpisujemy:  systemkl – pierwsze z góry pojawi się: PZŁ – Koła Łowieckie i to otwieramy (klikamy). System prosi nas o Login i Hasło (przysłane na adres e e-mail) i klikamy Loguj. Jesteśmy w programie. Widzimy napis Myśliwy: Elektroniczna książka Ewidencji polowań i obok Moje Dane  (przy okazji sprawdzić czy wszystko się zgadza)

Wchodzimy (klikamy) Elektroniczna książka Ewidencji polowań. Widzimy stan realizacji planu pozyskania zwierzyny – Ważne! Na co jeszcze możemy polować!  

Poniżej odszukujemy ikonę Dodaj wpis na polowaniem i wchodzimy w nią (klikamy). Wszelkie czynności związane z zapisem na polowanie są podobne jak w przypadku zapisu przez telefon …

Instrukcje są dostępne na naszej stronie internetowej: bydgoszcz.pzlow.pl, facebook.

Ponadto zachęcamy do wzięcia udziału w szkoleniach wszystkich przedstawicieli kół łowieckich oraz chętnych myśliwych.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱