„Naturalna żywność z polskich lasów – dziczyzna – czy warto?”

Ciąg dalszy promowania dziczyzny poprzez współpracę naszego zarządu okręgowego z Zespołem Szkół Gastronomiczno Hotelarskich w Bydgoszczy w roku szkolnym 2021/2022

Na początek 11 października 2021r. wykład Kol. Aleksandry Szulc – Przewodniczącej Komisji Kultury i Promocji Łowiectwa działającej przy Zarządzie Okręgowym PZŁ w Bydgoszczy zaczynające się słowami: „Tradycja spożywanie dziczyzny w Polsce sięga najdawniejszych czasów. Niestety, obecnie jest ono mięsem niedocenianym i mało popularnym, wynika to najzwyczajniej z niewiedzy”. Wykład przybliżył młodzieży zasady prowadzenia gospodarki łowieckiej w Polsce i wprowadził w świat naturalnego, najwyższej jakości surowca do przyrządzania potraw w kuchni.

Następnie wykład – szkolenie, które odbyło się 18 lutego 2022r z zakresu wartości odżywczej dziczyzny, przeprowadzone w formie on-line. Szkolenie prowadziła Kol. Jagoda Szulc – dietetyk kliniczny i jednocześnie stażystka w KŁ nr 47 „Diana” w Inowrocławiu. W wykładzie wzięło udział ponad siedemdziesięciu uczniów.

Kolejny etap to Konkurs ,,Naturalna żywność z polskich lasów – dziczyzna – czy warto?”, którego podsumowanie odbyło się w dniu 19 maja 2022 r., gdzie nasz zarząd ufundował nagrody dla laureatów konkursu.

Wyniki konkursu:
  • I miejsce Wiktoria Szulc
  • II miejsce Kamila Baranowska
  • III miejsce Kamil Kudliński
Wyróżnienia:
  • Oliwia Stanisławska
  • Liwia Chirek
  • Milena Strugowska
  • Maja Pawłowska

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Następny etap to szkolenie praktyczne, które miało miejsce w dniu 26 maja 2022r. przedstawiciele młodzieży wzięli udział w warsztatach szkolnych z zakresu rozbioru tusz zwierząt łownych, a dokładnie dzika przekazanego przez nasz zarząd okręgowy. Młodzież doskonaliła swoją wiedzę pod okiem Kol. Wiesława Żelaskowskiego oraz Kol. Marka Grugel członków WKŁ nr 294 „Hubertus” w Bydgoszczy. Dokonano rozbioru tuszy dzika z dokładnym omówieniem poszczególnych etapów działania od skórowania aż do obróbki sztuki mięsa na pieczeń czy mielone. Najważniejsze było to że młodzież mogła sama, oczywiście pod nadzorem, wykonywać wszystkie czynności z tym związane. W końcu była możliwość praktycznego wykorzystania zestawu do rozbioru dziczyzny, który został przekazany na ręce Pani Dyrektor przez nasz zarząd okręgowy przy okazji wcześniejszej współpracy.

I efekt końcowy, podsumowujący temat Naturalna żywność z polskich lasów – dziczyzna – czy warto? W roku szkolnym 2021/2022.

Uczniowie, w dniu 27 maja w ramach zajęć technologicznych sporządzali potrawy z dziczyzny, gdzie największym zainteresowaniem cieszył się hamburger do którego użyto mięsa mielonego z „naszego dzika” a młodzież przygotowała bułki pszenno – żytnie i sos czosnkowo – ziołowy.

Potrawa bardzo wszystkim smakowały….
I jeszcze wędzonki, pierwsze próby z dzika….
Szkoła posiada własną wędzarnię w której wędzi mięso, ryby ale dzika jeszcze nie było… z tego co słyszeliśmy… już wkrótce również sery.

 

Wędzarnia się sprawdziła… na sam wygląd ślinka cieknie…. wyszło rewelacyjnie.

Kończąc rozdział „Naturalna żywność z polskich lasów – dziczyzna – czy warto?” Myślę, że wątpliwości co do odpowiedzi na pytanie nie mają ci, którzy mogli skosztować potraw z dziczyzny przygotowanej przez uczniów. Ale, sądząc po zainteresowaniu uczniów, nauczycieli i tych którzy odwiedzają placówkę, wszyscy mamy podobne zdanie: Oczywiście, że WARTO!

Z myśliwskim pozdrowieniem: Darz Bór!
ZO PZŁ w Bydgoszczy

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱