Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

70- lecie Koła Łowieckiego Nr 60 ,,Szarak”

W sobotę,  4 czerwca 2022 roku nasze koło świętowało  jubileusz  70- lecia. Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele pw. św.  Józefa w Kołodziejewie. Podczas homilii proboszcz wskazał na lata tradycji polskiego łowiectwa i roli myśliwego w społeczeństwie, a także nierozerwalny związek myśliwych z przyrodą.

Po zakończeniu mszy i dotarciu do restauracji, ,,Heaven” w Chabsku rozpoczęły się uroczystości jubileuszu koła. Prezes koła przedstawił krótką historię koła, która datuje się od 1952 roku. Założycielami Koła byli Stefan Brodniewicz, Błażej Kubicki, Franciszek Kubiak, Teodor Manuszewski i Henryk Szymanowski. Cieszy fakt, iż na sali byli obecni potomkowie założycieli koła, którzy już jako  trzecie pokolenie myśliwych tworzą jego historie.

Koło od początku dzierżawi jeden polny obwód  o powierzchni 8045 ha. Po zakończeniu przemówienia prezesa, Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Bydgoszczy, kolega Łukasz Kowal dokonał odznaczenia  naszego Koła  Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej.

W historii koła było to dla nas pierwsze odznaczenie tej rangi, przyznane za zaangażowanie w  propagowanie tradycji i kultury łowieckiej w naszym regionie. Kapituła Odznaczeń Łowieckich przyznała również  srebrny Medal Zasługi Łowieckiej koledze Andrzejowi Kaczmarkowi oraz brązowy Medal Zasługi Łowieckiej  koledze Jarkowi Chomikowi. W uroczystości oprócz myśliwych koła z osobami towarzyszącymi udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz w osobie p. Mirosława Leszczyńskiego ze Starostwa w Mogilnie, Nadleśniczego Nadleśnictwa Gołąbki – Benedykt Sadowski oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych kół Łowieckich, łącznie ponad 100 osób.

Oficjalna uroczystość jubileuszu koła odbyła się przy dźwiękach sygnałów myśliwskich granych przez kolegów Jarosława Lewandowskiego i Wojciecha Lukstaedt.

Po zakończeniu przemówień i życzeń skierowanych w stronę jubilatów rozpoczęła się myśliwska zabawa, która trwała do białego rana. W trakcie jej trwania, koledzy sygnaliści przybliżyli sygnały związane m. innymi z przebiegiem polowań, tradycje i zwyczaje  z nim związane. Zaprezentowali kilka myśliwskich piosenek, wciągając do śpiewania obecnych, aby jak to powiedział kolega Jarek Lewandowski, ,, ludzie wiedzieli, że są na zabawie myśliwskiej”.  Był pieczony dzik oraz metrowy tort, który pomimo swojej wielkości został zjedzony.

Darz Bór!
Krzysztof Błachowiak
Prezes KŁ nr 60 „Szarak”

Udostępnij
Twitter
WhatsApp