Szczególny apel do myśliwych i sympatyków łowiectwa!

Szczególny apel do myśliwych i sympatyków łowiectwa!

W Tucholi w dniu 17 lipca 2021 roku odbędzie się 62. edycja Dni Borów Tucholskich. Już w ramach pierwszej ich edycji w roku 1939 miał miejsce Dzień Myśliwski powiązany z krajową wystawą trofeów łowieckich. Nawiązując do tych tradycji, od wielu lat w lipcu odbywa się w Tucholi festiwal Muzyki Myśliwskiej a także szereg innych imprez tematycznych, w tym w ostatnich latach Dzień Folkloru i Historyczny Pochód Borowiaków. W Pochodzie tym prezentują się różne grupy społeczne, hobbystyczne czy zawodowe. Przemierzając ulice miasta w barwnym korowodzie ukazują kwintesencję aktywności społecznej ludności powiatu tucholskiego i okolic, ciesząc oko licznie przybywających na tę okoliczność turystów. W pochodzie bierze też udział, coraz większa z roku na rok, grupa myśliwych i ich rodzin a także sympatyków łowiectwa. Dołączają do nas w tym dniu nasze dzieci i wnuki, sygnaliści, sokolnicy, sympatycy strzelectwa oraz miłośnicy kynologii łowieckiej wraz ze swoimi towarzyszami łowów. Jest to doskonała okazja do pokazania w pełnej krasie naszej jedności i wierności tradycjom łowieckim a także pokazania licznej publiczności, że tradycje leśne i łowieckie są nierozerwalnie związane w regionem Borów Tucholski. Łącznie w pochodzie bierze udział około 500 osób. Miejscem zakończenia Pochodu jest Park Zamkowy, w którym odbywać się będzie Dzień Folkloru – piknik o tematyce regionalnej, także z akcentami łowieckimi. 

Organizatorzy Festiwalu Muzyki Myśliwskiej im. Piotra Grzywacza w tym Zarząd Okręgowy PZŁ w Bydgoszczy, serdecznie zapraszają 17 lipca do Tucholi. Wszystkich grających na rogach myśliwskich zapraszamy do zabrania ze sobą sygnałówek. W trakcie pochodu będziemy wspólnie spontanicznie muzykować! Cały czas można się też zapisać do Kujawsko-Pomorskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich, który w tym samym czasie będzie się odbywał w Tucholskim Ośrodku Kultury (szczegóły: www.muzyka.mysliwska.pl). Uwaga: do wygrania będzie wysokiej klasy Róg Myśliwski! 

PROGRAM:

Historyczny Pochód Borowiaków i Dzień Folkloru

  • Termin: Sobota 17 lipca 2021 r. godzina 12:30 (zbiórka 11:30)
  • Miejsce zbiórki: teren Liceum Ogólnokształcącego w Tucholi (pomiędzy ulicami   Pocztową i Karasiewicza)
  • Przemarsz korowodem ulicami miasta do Parku Zamkowego (za Urzędem Miejskich)
  • Dzień Folkloru w Parku Zamkowym (stoiska kulinarne, rękodzieło, stoiska edukacyjne, występy artystyczne na scenie, prezentacja sygnałów i muzyki myśliwskiej, pokaz szlachetnej sztuki wabienia jeleni, stoisko z dziczyzną)

 XXXVII Festiwal Muzyki Myśliwskiej im. Piotra Grzywacza 

  • Sobota, 17 lipca 2021 r.

10:00 Rozpoczęcie przesłuchań Kujawsko-Pomorskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich, Konkursu na wykonanie Hejnału Tucholi, Konkursu na wykonanie Hejnału Łowiectwa Bydgoskiego, Konkursu Muzyki Myśliwskiej(sala widowiskowa Tucholskiego Ośrodka Kultury) 

18:00 Msza Hubertowska w oprawie muzyki myśliwskiej (kościół pw. Bożego Ciała w Tucholi)

19:00 Koncert Finałowy (kościół pw. Bożego Ciała) 

Galerie zdjęć z Pochodu w roku 2019:

http://www.tucholanin.pl/aktualnosci/historyczny-pochod-borowiakow-zdjecia-2

https://tygodnik.pl/pl/14_kultura/6538_jestemzborow-wielki-pochod-i-dzien-z-naszym-folklorem-duzo-zdjec.html