Dzięki nowoczesnej technologii szkolenie stacjonarne można przenieść do wirtualnego świata. Zajęcia przez Internet nie różnią się znacznie od tych, które odbywają się w sali wykładowej i coraz więcej Zarządów Okręgowych PZŁ przekonuje się do takiej formy nauki. Obie formy mają wiele zalet jak i wad, co najważniejsze można je stosować również łącznie – tzw. naukę hybrydową. Niewątpliwie do właśnie takiej formy powinni mieć dostęp kandydaci aby samemu wybrać dokładnie to, czego potrzebują, wiedząc jakimi możliwościami czasowymi dysponują.
Kurs stacjonarny
Największą zaletą kursów stacjonarnych jest to, że mamy fizyczny kontakt z wykładowcą. Wiele osób preferuje bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem w trakcie rozmowy i dla nich jest to duże ułatwienie. Ważne jest też to, że w trakcie zajęć dokonuje się też naturalna integracja uczestników takiego kursu, a w tym wypadku myśliwych jest to bardzo ważne. Dużo łatwiej jest przełamywać bariery po wspólnych zmaganiach szkoleniowych. Lektor, w trakcie kursu stacjonarnego, może urządzać również pokazy budowy broni, pracy psa czy rozbioru dziczyzny, co przez sieć bywa utrudnione. Wspólne konwersacje w trakcie wykładów i ćwiczenia budują pozytywne relacje i więzi pomiędzy uczestnikami jak i wykładowcą, których tak naprawdę społeczeństwo potrzebuje. Nie da się tego osiągnąć w zajęciach online. Niestety, w odniesieniu do kursu online, dużą przeszkodą jest fakt, że na takie zajęcia trzeba jednak dotrzeć. Nawet jeśli odbywają się one w twoim okręgu, to należy poświęcić dużo więcej czasu, by się na nich znaleźć. Aczkolwiek może to być jednocześnie wadą jak i zaletą. Odrobina wysiłku i „rozprostowania kości” wpływa tylko i wyłącznie pozytywnie na pracę mózgu i koncentrację!
Kurs Online
Aby skutecznie nauczyć się łowiectwa, nie trzeba spędzić określonej liczby godzin w sali wykładowej. Technologia umożliwia już przeprowadzenie ciekawych i skutecznych zajęć czy konwersacji bez potrzeby odrywania się od swojego miejsca zamieszkania. Dla niektórych kandydatów ciekawa i przyjemna konwersacja nie będzie przykrym obowiązkiem, ale stanie się miłym akcentem w ciągu dnia. Takim, który na chwile pozwoli oderwać się od natłoku zawodowych spraw. A wszystko przed ekranem komputera. W takiej formie dużo prościej jest zorganizować bardzo intensywny kurs, który miałby przygotować kandydatów do pozytywnego zdania egzaminu na uprawnienia łowieckie. Daje to pełną dowolność poświęcanych godzin na podejmowane tematy oraz tematyki zajęć, każdy sam decyduje ile czasu chce poświęcić na dany temat.
ZALETY SZKOLEŃ ONLINE PROWADZONYCH NA ŻYWO
- Koszty
Dzięki szkoleniom online kandydat nie ponosi kosztów związanych
z przemieszczaniem się na szkolenie stacjonarne. Budżetu nie obciążają bilety kolejowe, paliwo do samochodu, rachunki za taksówki, noclegi w hotelach, wynajem sali szkoleniowej, organizacja cateringu i wiele jeszcze drobniejszych wydatków, a jakże istotnych w dzisiejszych czasach.
- Szkolenie szyte na miarę
Podobnie, jak w przypadku szkoleń stacjonarnych, także szkolenie online można zaprojektować tak, by było maksymalnie dopasowane do potrzeb każdego ZO PZŁ, jak również do szkolących się, oczywiście z każdym szkoleniem zdobywamy coraz większe doświadczenie, które wykorzystywane jest w organizowaniu kolejnych szkoleń.
- Efektywność związana z czasem
Uczestnicy szkoleń zyskują czas, który zaoszczędzony jest w związku
z brakiem dojazdów na szkolenie stacjonarne. Uruchamiają tylko komputer i już są na szkoleniu. Zajmuje to zdecydowanie mniej czasu, niż udział w tradycyjnym szkoleniu.
- Tematy szkoleń online
Część szkoleń lepiej nadaje się do wersji onlinowej niż pozostałe. Jeśli chcesz przeprowadzić szkolenie z zakresu obowiązującego prawa, bezpieczeństwa i regulaminów to szkolenie online będzie dobrą decyzją, aczkolwiek suchą teorię warto wzbogacić przykładami „z życia wziętymi”
- Lokalizacja
Uczestnik może wziąć udział w szkoleniu online będąc w dowolnym miejscu, w którym ma swobodny dostęp do Internetu
- Rozwój zawodowy i osobisty
Lepiej uczestniczyć w szkoleniu online, niż w niczym nie brać udziału. Biorąc udział w szkoleniu online zdobywa się nowe umiejętności i wiedzę, również w zakresie nowych uprawnień i kompetencji, a to przecież najważniejsze.
WADY SZKOLEŃ ONLINE PROWADZONYCH NA ŻYWO
- Rozproszenie uwagi
Kandydaci oprócz „okna ze szkoleniem” mogą mieć otwarte na pulpicie komputera dodatkowe aplikacje, takie jak Facebook, czy Instagram, bądź zerkać na nowego Tweeta, albo odpisywać na ważnego e-maila. Rozpraszaczy uwagi jest znaczenie więcej. Telefon w zasięgu ręki, migający ekran telewizora, czy chociażby kłótnia sąsiedzka są silnymi pokusami, które mogą powodować że w trakcie szkolenia zajmujemy się jednocześnie innymi rzeczami, które negatywnie wpływają na skupienie a w efekcie jakość pobieranej nauki…. przecież i tak nikt się nie dowie, nie zobaczy. Jednak nad „rozpraszaczami uwagi” łatwiej zapanować podczas szkolenia stacjonarnego, wykładowcy dokładają wszelkich starań aby uwaga szkolonych była skupiona na omawianych tematach. Z badań wynika, że nikt nie ma podzielności uwagi. Istnieje więc ryzyko, że mogą umknąć nam ważne treści poruszane w trakcie szkolenia, zwłaszcza jeśli nie odbywa się ono w małej grupie co może mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo w trakcie wykonywania polowania.
- Problemy techniczne
Każdy z Uczestników szkolenia musi posiadać komputer, tablet, bądź smartphona. Biorąc udział w szkoleniu online na żywo, uczestnik powinien mieć również komfortowe miejsce, gdzie w spokoju, bez niepotrzebnych, rozpraszających bodźców zewnętrznych, będzie mógł wziąć udział w zajęciach. Niestety bardzo często trudno znaleźć takie miejsce we własnym domu, gdzie oprócz nas przebywają inni domownicy, dlatego nie każdy zdecyduje się na udział w szkoleniu online. A co z dostępem do Internetu? Czy nie będzie przerywać połączenia, czy każdy mnie słyszy i widzi? Problemy techniczne zawsze są frustrujące. Zwłaszcza jeśli w trakcie szkolenia uczestnik poświęci więcej uwagi na ich rozwiązanie niż merytoryczną zawartość programu.
Trening strzelecki, czy rozpoznawanie wieku po uzębieniu samców zwierzyny płowej jest raczej trudno osiągalny przy e-szkoleniu. Tu wymagana jest praktyka i doświadczenie lektora czy instruktora z konkretnymi eksponatami czy obecnością na strzelnicy. Co innego jest najlepsza teoria a co innego rzeczywista sytuacja i odczucia szkolonych.
- Zaufanie
Trudniej jest zachować bezpieczeństwo psychologiczne, niż podczas stacjonarnego szkolenia. Szkolenie online może potajemnie nagrać każdy uczestnik i wykorzystać je w dowolny sposób. Może to naruszyć wizerunek innych uczestników ale przede wszystkim ich zaufanie. Znana zasada szkoleniowa mówiąca, że to co dzieje się na sali szkoleniowej między uczestnikami nie wychodzi poza nią, może zostać naruszona.
WADY I ZALETY SZKOLEŃ ONLINE POPRZEZ PLATFORMY SZKOLENIOWE
- Interakcja z trenerem i innymi Uczestnikami
Brak natychmiastowej interakcji z trenerem i innymi uczestnikami stanowi na pewno ograniczenie tradycyjnych szkoleń online. Kontakt z wykładowcą na żywo jest niezwykle cenny. Gdy uczestnicy wypróbowują nowe i trudne umiejętności, potrzebują szybkiej informacji zwrotnej, aby nauczyć się osiągać lepsze wyniki. Niestety, większość kursów online dostarcza informacji zwrotnych z opóźnieniem. Możliwość odniesienia nowych umiejętności, wiedzy łowieckiej, wpływa zdecydowanie na użyteczność szkolenia. Nawet ogólne, uniwersalne mechanizmy zaprezentowane w nawiązaniu do konkretnej sytuacji, przynoszą lepsze efekty. Każde łowisko jest inne, tak jak każdy człowiek.
- Czas trwania szkoleń online
Szkolenia online są zazwyczaj podzielone na krótkie moduły, nawet 45 – 90 minutowe. Można w nich brać udział o konkretnej godzinie, o której się odbywają i potem wielokrotnie sobie je odtwarzać utrwalając w ten sposób materiał. Szkolenia online często nie nadążają za zmieniającą się sytuacją. Są dość ogólne, nie dostosowane do konkretnego obwodu łowieckiego, ani do kontekstu sytuacji w łowisku. Szkolenie to nie tylko transfer wiedzy, ale też budowanie relacji pomiędzy uczestnikami oraz lektorem osadzone w konkretnym terenie. Bez nawiązania tych relacji, treść szkolenia może pozostać jedynie ciekawą teorią, którą trudno wykorzystać w łowiectwie.
- Mniejsza integracja w tworzeniu zgranego zespołu
Przyszli adepci łowiectwa bardzo szybko się poznają podczas żywej dyskusji, działań integracyjnych na sali szkoleniowej, jak również poza nią. Najczęściej znajomości rozpoczęte na kursach stacjonarnych są kontynuowane w późniejszym czasie już na niwie łowieckiej. Adepci lepiej współpracują ze sobą już jako myśliwi. Niestety ten sam poziom interakcji, czy nawiązywania znajomości ze współkursantami jest prawie niemożliwy podczas takich kursów.
- Samodyscyplina
Zwolennicy e-szkoleń twierdzą, że główną zaletą tej metody uczenia się jest duża elastyczność. W każdej chwili można ponownie obejrzeć materiał video. Uczestnik sam decyduje, kiedy weźmie udział w szkoleniu. Dla jednych jest to zaleta, dla innych wada. Gdy uczestnik chce zrobić sobie przerwę, może zatrzymać kurs i wrócić do niego, gdy poczuje na to ochotę. Jednak z powodu tej wolności, elastyczności, wielu innych zadań do wykonania w ciągu dnia, uczestnicy mogą przekładać z dnia na dzień udział w szkoleniu, jak bywa to z nauką np. dodatkowego języka obcego. W łowiectwie wymagana jest samodyscyplina. Trudno wyobrazić sobie np. organizację polowań zbiorowych, czy inwentaryzacji, gdzie uczestnicy tych imprez w połowie zrezygnują z ich uczestnictwie. Wielu osobom znacznie łatwiej jest posiąść nowe umiejętności i wiedzę przez aktywne szkolenia z innymi ludźmi niż bezosobowy moduł e-szkolenie.
- Brak interakcji twarzą w twarz
Chociaż e-kursant może być obecnie interaktywny, dzięki wykorzystaniu wideokonferencji, seminariów internetowych i rozmów wideo twarzą w twarz, to wciąż nie jest to samo, co przebywanie w tej samej sali z innymi, czując zapach ich perfum, zdenerwowanie, podekscytowanie, emocje. Nic nie zastąpi interakcji z innymi ludźmi i uczenia się od nich. Szkolenia prowadzone przez Internet cechuje brak wizualnej informacji zwrotnej, co jest częstym problemem i wyzwaniem dla lektorów. Kiedy prezentujesz materiał bezpośrednio uczestnikom, którzy są z Tobą w tej samej sali, jesteś w stanie modyfikować swój przekaz w zależności od tego, jak odbierają Cię uczestnicy. Sala pełna znudzonych twarzy jest jasnym sygnałem, że lektor musi zmienić styl prowadzenia zajęć na ciekawszy, tak, by zainteresować obecnych przygotowanym materiałem.
- Ograniczenia merytoryczne
E-szkolenie może być świetny do uczenia się określonych umiejętności i wiedzy, którą należy przekazać. Jednak przy bardziej złożonych umiejętnościach i kompetencjach niezwykle trudno jest stworzyć skuteczny program e-szkolenia. A w środowisku myśliwych te złożone umiejętności często są najważniejsze. Trudno rozwiązać konflikt w zespole za pomocą szkolenia online. Najlepsze uczenie się ma miejsce, gdy uczestnicy odkrywają rozwiązania samodzielnie poprzez zadawanie pytań i uzyskiwanie wyjaśnień w e-szkoleniu jest to niezwykle trudne.
- Brak szybkiej reakcji
Po stworzeniu szkolenia online, wprowadzenie zmian może być czasochłonne. Jeśli zmienią się przepisy prawa, szkolenie online może szybko stać się nieaktualne. Jest to strata czasu i energii, które zostały zainwestowane w stworzenie kursu. Podczas stacjonarnego szkolenia prowadzonego w sali, można szybko zmieniać treść szkolenia, reagować na bieżąco. Szkolenie na żywo pozostaje elastyczne i zawsze będzie dostosowane do konkretnych potrzeb myśliwych i uczestników na sali szkoleniowej.
Patrząc w przyszłość, jeśli szkolenie online miałyby być najlepszym wyjściem dla PZŁ w określonej sytuacji (np. pandemicznej), nie można zniechęcać się potencjalnymi wadami, należy je w umiejętny sposób spychać na dalszy plan. Najważniejszym przesłaniem jest to, że wszelkiego rodzaju szkolenia pomagają myśliwym osiągać zadowolenie i lepsze wyniki w tematyce łowieckiej, zarówno w polowaniu, strzelaniu, czy prowadzeniu racjonalnej gospodarki łowieckiej w swoich kołach, co jest korzystne dla nich samych jak i całego PZŁ.
Podsumowując temat:
Z naszych długoletnich doświadczeń związanych ze organizacją szkoleń dla kandydatów do PZŁ jak i kandydatów na selekcjonerów samców zwierzyny płowej i muflonów, uważamy, że najlepszą metodą szkoleniową była by metoda mieszana tzw. „hybrydowa”
W przypadku nowowstępujących do PZŁ – szkolenia online zgrupowane w 13 działach, które każdy uczestnik (stażysta wpisany w rejestr kandydatów) zobowiązany był by przejść i zaliczyć online od momentu rozpoczęcia stażu, dodatkowo obowiązkowe szkolenie praktyczne po zakończeniu szkolenia online z zakresu strzelectwa, kynologii oraz zagospodarowania obwodów łowieckich.
W przypadku kandydatów na selekcjonerów – szkolenie online zgrupowane w 3 działach, które każdy myśliwy, który spełniałby wymogi (min. 3 lata od zdobycia uprawnień podstawowych) zobowiązany byłby przejść i zaliczyć, dodatkowo zajęcia praktyczne w formie stacjonarnej, aby każdy uczestnik szkolenia miał możliwość praktycznego ćwiczenia z rozpoznawania wieku po odstrzale pod okiem wykfalifikowanego prowadzącego.
Dopiero odbycie takich kursów uprawniałyby do przystąpienia do części pisemnej i ustnej egzaminów.
W przypadku myśliwych pamiętać należy, że nasz STATUT PZŁ § 8, ust.2 pkt. 1 – zobowiązuje nas do podnoszenia wiedzy łowieckiej, nie wskazując formy szkoleń… więc czy stacjonarnie, online czy poprzez platformę e-learningową podnośmy swoje kwalifikacje…. dla dobra „Polskiego Łowiectwa”
Tomasz Oset
Wykładowca, Lektor z gospodarki łowieckiej, kynologii, wyceny medalowej trofeów łowieckich; Instruktor strzelectwa, kynologii myśliwskiej, Krajowy sędzia Kynologiczny