Warsztaty z wabienia zwierzyny łownej 21 października 2023

21 października 2023 roku, w siedzibie Zarządu Okręgowego odbyły się pierwsze warsztaty z wabienia zwierzyny łownej, na których spotkała się grupa entuzjastów tej formy polowania. Pośród uczestników znaleźli się koledzy polujący już sporo lat (także na wab), koledzy z nieco mniejszym stażem, a także stażyści.

Warsztaty podzielone były na 5 paneli tematycznych, w skład których wchodziły:

  • ogólne zasady polowania na wab,
  • wabienie dzików i saren,
  • wabienie jeleni byków,
  • polowanie na wab na ptactwo łowne,
  • polowanie na wab na lisy (i inne drapieżniki).

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawiania głównych zasad związanych z doborem czasu, terminu i godziny wabienia, a także wabików, miejsca zasiadki czy przygotowania stanowiska. Doświadczenia każdego z nas, pozwoliły na nawiązanie ciekawej, pouczającej dyskusji, po której przystąpiono do kolejnych etapów.

Najobszerniejszą część, poświęconą wabieniu jeleni byków, doskonale poprowadził kolega Tomasz Maliński – jeden z najbardziej utytułowanych wabiarzy jeleni w Polsce (2-krotny Mistrz Europy, 5-krotny mistrz Polski, wielokrotny zwycięzca innych konkursów wabienia jeleni). Podczas tego panelu, uczestnicy nie tylko nauczyli się rozpoznawać odgłosy jeleni, których nie jest wcale tak mało, ale również poznali zasady używania odpowiednich z nich, by móc zbliżyć się do chmary czy sprowokować byka. Postępując wg maksymy, że „praktyka czyni mistrza”, wszyscy kilkukrotnie przećwiczyli „pod okiem Tomka” 5 najważniejszych jelenich odgłosów… Była to doskonała okazja do sprawdzenia swoich umiejętności przy wykorzystaniu przeróżnych wabików. Choć wabienie jeleni nie należy do najłatwiejszych, to dzięki wskazówkom prowadzącego wiadomo na co należy zwracać szczególną uwagę, na jakim wabiku dźwięki wychodziły najlepiej oraz co należy jeszcze poprawić. Do kolejnego rykowiska pozostało sporo czasu, który z pewnością wykorzystany zostanie na „doszlifowanie” swoich umiejętności.

Podczas kolejnych paneli słuchacze dowiedzieli się między innymi w jaki sposób dobierać miejsca do polowań na „pióro” (grzywacze, gęsi i kaczki), jak ustawiać bałwanki oraz jaka powinna być ich optymalna ilość, a także jaka jest skuteczność wabików dźwiękowych w przypadku tych polowań. Przedstawione zostały również sposoby i zasady wabienia kozłów, dzików i oczywiście drapieżników…

Każdego roku „amatorów” takiego sposobu polowania przybywa, na co wpływ ma niewątpliwie fakt, iż podczas łowów na wab, myśliwy nie liczy tylko na łut szczęścia, a sam ma wpływ na bliskie spotkanie ze zwierzyną. Początki bywają trudne – nie bez kozery, często w literaturze czy podczas spotkań pada stwierdzenie, że wabienie zwierzyny to „szlachetna sztuka”. I nie ma w tym przesady – po pierwsze, by odnosić sukcesy podczas tych polowań, trzeba poznać zachowania zwierzyny oraz miejsca jej występowania, a po drugie – nauczyć się odpowiednio naśladować i stosować jej odgłosy. Dopiero po spełnieniu wszystkich elementów, zyskujemy szansę na sukces, a warsztaty, jakie właśnie się odbyły, mogą (i mają) pomóc w poznaniu właśnie tych szczegółów.

Darz Bór!
Piotr Watola
Przewodniczący Komisji Hodowli ds. Zwierzyny Drobnej

GALERIA:

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱