V Bieg św. Huberta – Mistrzostwa Polski Myśliwych

W dniu 25 października 2014 r. po raz piąty biegacze z całej Polski przemierzali Bory Tucholskie, na 15 kilometrowej trasie BIEGU ŚW. HUBERTA, na której włączyło się do współzawodnictwa ponad trzydziestu myśliwych.Bieg św. Huberta został zorganizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tucholi wraz z miejscowym Urzędem Miejskim oraz Technikum Leśnym. Honorowy patronat nad nim objął m.in. Przewodniczący Zarządu Głównego PZŁ – kol. dr Lech BLOCH. Okręgowa Rada Łowiecka i Zarząd Okręgowy PZŁ w Bydgoszczy wspierali i propagowali tę imprezę biegową.Po biegu na każdego zawodnika czekał medal, ciepły prysznic oraz przepyszny myśliwski bigos z kiełbaską. W tłumie zdało się słyszeć same pozytywne opinie na temat przebiegu trasy, a także samej organizacji imprezy. Okazałe puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe dla myśliwych wręczyli: przewodnicząca Komisji Promocji Łowiectwa i Kontaktów z Mediami, kol. Aleksandra Szulc wraz z Burmistrzem Tucholi kol. Tadeuszem Kowalskim i honorowymi gośćmi zaproszonymi na imprezę biegową. Ceremonia odbyła się przy dźwiękach fanfar myśliwskich, które odegrał Zespół Sygnalistów Łowieckich „Jenot” z Tucholi.V Bieg św. Huberta oraz imprezę towarzysząca biegowi – rajd Nordic Walking ukończyło 499 biegaczy, w tym 33 myśliwych. W II Mistrzostwach Polski Myśliwych w biegu przełajowym na 15 km, pierwsze miejsce zajął kol. Jarosław Kemuś z Nadleśnictwa Lutówko z czasem 00:58:38, drugie kol. Rafał Szwarc z Tucholi z czasem 01:00:50, a trzecie kol. Maciej Malinowski z Koła Łowieckiego „Drop” z Kazimierza Biskupiego z czasem 01:06:18.W kategorii wiekowej myśliwych do 45 lat, pierwsze trzy miejsca zajęli koledzy: Maciej Wiśniewski z Trzcianki (ZO w Pile), Bartosz Szydłowski z KŁ „Tur” w Toruniu i Karol Nagórka z KŁ „Diana” w Wołowie.Natomiast w kategorii wiekowej myśliwych powyżej 45 lat, pierwsze trzy miejsca zajęli koledzy: Franciszek Trzciński z KŁ Hubert z Chełmna, Marek Karaś z KŁ „Darz Bór” w Toruniu i Eugeniusz Trzciński z WKŁ Nr 248 „Sokół” w Bydgoszczy.Najlepszą w kategorii Dian okazała się kol. Ana Bauman – Popczyk z Warszawy, a najstarszym biegającym Nemrodem był Mieczysław Dobrenko (ur. w 1940 r.) ze Sztumu, który ukończył bieg w rewelacyjnym czasie 01:13:00.W rajdzie Nordic Walking na dystansie 10 km, najlepszym wśród myśliwych był kol. Hubert Trzebiński z Wojskowego Koła Łowieckiego Nr 290 „Wiarus” w Bydgoszczy.Zawody urzekły myśliwych wspaniałą organizacją i promocją Polskiego Związku Łowieckiego. Myśliwych biorących udział w biegu jak również tych niezdecydowanych informuje się, że kolejny VI Bieg Św. Huberta w Tucholi, odbędzie się w dniu 24 października 2015 r. Zacznijmy przygotowania już teraz, aby w dobrym zdrowiu i kondycji ukończyć kolejny bieg patrona myśliwych.Tekst i zdjęcia: Eugeniusz Trzciński