Uroczystości otwarcia Muzeum Przyrody i Łowiectwa w Turzynie, odbyły się w dniu 25 maja 2017 r. Rozpoczynając świętowanie, prowadząca spotkanie Aleksandra Szulc, sekretarz Okręgowej Rady Łowieckiej w Bydgoszczy, serdecznie powitała wszystkich zaproszonych gości.
Zespół sygnalistów „Babrzysko”, odegrał sygnał „Powitanie”.
I nadszedł wreszcie ten dzień, kiedy etap tworzenia Muzeum Przyrody i Łowiectwa dobiegł końca i możemy dokonać uroczystego otwarcia – tak rozpoczął swoje wystąpienie Andrzej Morawski, główny architekt budowy muzeum, prezes Stowarzyszenia Edukacji Ekologicznej i Łowieckiej „Dąb”. Przedstawił historię powstania muzeum oraz podziękował, wszystkim tym, którzy mieli udział w jego powstaniu.
W muzeum na parterze znajduje się sala multimedialna o powierzchni 240 m2. W sali tej znajdują się ptaki i ssaki, które pozyskane zostały jako nieżywe, padłe lub zginęły w wypadkach. Natomiast zwierzyna łowna pozyskana została zgodnie z wymogami planów łowieckich. W przedstawionym środowisku leśnym, wodnym i parkowym można z bliska poznać wiele gatunków ptaków i ssaków, dzięki temu prawidłowo je identyfikować w terenie.
Na piętrze znajduje się sala wystawowa o powierzchni 280 m2. Sala przeznaczona jest na wystawy stałe i czasowe. Wyposażona została w gabloty i witryny wystawowe. Zdobią ją też wspaniałe żyrandole, wykonane z zrzutów poroży jeleni. Na sali znajdują się ekspozycje zbiorów przyrodniczych i łowieckich, obrazujących gospodarkę łowiecką, jako ważny element ochrony środowiska, wystawa znaczków, grafik, oraz fotografii przyrodniczej.
Uroczystość otwarcia muzeum stała się doskonałą okazją na podziękowania i uhonorowanie niektórych osób.
Europoseł Janusz Zemke, gratulując za osiągnięcie celu, nawoływał Urząd Marszałkowski do wsparcia finansowego, tego przedsięwzięcia, jednocześnie wyrażając zadowolenie, że takie muzeum powstało w województwie kujawsko-pomorskim.
Dyrektor departamentu ochrony środowiska Urzędu Marszałkowskiego, Małgorzata Walter podziękowała, w imieniu Piotra Całbeckiego, za zaproszenie, kierując pozdrowienia do wszystkich zebranych na uroczystości. Przekazała wyrazy pełnego podziwu dla tego dzieła, które zostało wykonane. Uhonorowała Andrzeja Morawskiego Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w uznaniu zasług na rzecz województwa i jego mieszkańców.
Kolejnymi wyróżnieniami zostali uhonorowani: Lech Kasprzykowski – Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej, za wybitne osiągnięcia na niwie łowieckiej oraz Agnieszka Morawska – Odznaką Za Zasługi Dla Łowiectwa, za popularyzację i rozpowszechnienie idei łowiectwa. W imieniu Kapituły Odznaczeń Łowieckich, odznaczenia wręczyli, Bogusław Chłąd, prezes Okręgowej Rady Łowieckiej i Sylwester Domek, łowczy okręgowy.
Zespół sygnalistów „Babrzysko”, odegrał na tę okoliczność sygnał „Darz Bór”.
Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Bydgoszczy, Bogusław Chłąd, składając gratulacje Andrzejowi Morawskiemu i jego rodzinie, wręczył w imieniu myśliwych okręgu bydgoskiego okazjonalny ryngraf. – Myśliwi okręgu bydgoskiego są dumni i mają ogromny zaszczyt, że przedsięwzięcie tworzenia muzeum zostało zakończone ogromnym sukcesem.
Jest to ważny obiekt dla Polskiego Związku Łowieckiego, jak również myśliwych współpracujących ze szkołami, z wielotysięczną społecznością uczniowską. To właśnie tu będą mogły odbywać się zajęcia z zakresu ochrony przyrody i środowiska naturalnego.
Przewodniczący Komisji Kultury ORŁ w Bydgoszczy, Hubert Trzebiński wraz Lechem Kasprzykowskim, wręczyli Andrzejowi Morawskiemu okolicznościowy medal na drzeworycie, od Komisji Kultury Okręgowej Rady Łowieckiej w Bydgoszczy, z okazjonalną dedykacją: „Z umiłowania ojczystej przyrody i łowieckiej tradycji, dla zachowania ich bogactwa i świadomości ekologicznej, kol. Andrzej Morawski stworzył to nowoczesne muzeum edukacji i kultu przyrody. Dziękujemy Mu za to myśliwskim Darz Bór”. Wykonawcą medalu na drzeworycie był Lech Kasprzykowski, członek tej komisji.
Przecięcia wstęgi, otwarcia muzeum, dokonali: Janusz Zemke, Bogusław Chłąd i Andrzej Morawski, który pełniąc również funkcję gospodarza, zaprosił wszystkich zebranych do zwiedzania muzeum.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Mycielewie wystąpili z okolicznościowym programem artystycznym, gorąco przyjętym przez uczestników wydarzenia.
Uroczyste otwarcie muzeum zakończone zostało pokazem jeździeckim, poczęstunkiem i koncertem muzyki myśliwskiej w wykonaniu zespołu sygnalistów „Babrzysko” z Poznania.
Muzeum Przyrody i Łowiectwa uświadamia nam, że będzie to placówka bezprecedensowa, łącząca w swoim kształcie i funkcji sferę wizualną (dioramy, żywe sceny), sferę naukową i archiwalną i jakże ważną sferę dydaktyczną, pozostawiając również miejsce na żywe wydarzenia artystyczne.
Tekst i zdjęcia: Eugeniusz Trzciński