Podsumowanie programu „Myśliwi dzieciom dzieci zwierzynie”

W dniu 25 lutego 2016 r. w auli Bydgoskiej Szkoły Wyższej odbyła się uroczystość związana z podsumowaniem wyników, trwającego od pięciu lat, programu edukacji ekologiczno-łowieckiej pod nazwą „Myśliwi–Dzieciom, Dzieci–Zwierzętom”. Wszystkich uczestników spotkania powitała, prowadząca spotkanie, sekretarz Okręgowej Rady Łowieckiej w Bydgoszczy, koleżanka Aleksandra Szulc. W imieniu przedstawicieli łowiectwa kujawsko-pomorskiego, oficjalnego otwarcia uroczystości dokonał prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Bydgoszczy, kolega dr Bogusław Chłąd.

Przypomniał, że pięcioletni program był realizowany pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, pana Piotra Całbeckiego w ramach programu odbudowy populacji zwierzyny drobnej. Program był realizowany przez koła łowieckie województwa wraz ze współpracującymi szkołami. – W Polsce w ostatnich latach drastycznie spadało pogłowie tzw. zwierzyny drobnej, czyli zająca, dzikiego królika, kuropatwy, bażanta. Nie jest to wynik działalności łowiectwa ale wielu równolegle działających negatywnie czynników, które stworzyły tę złą sytuację. Najgorsze to intensywne rolnictwo powodujące niekorzystne dla zwierzyny drobnej zmiany. Na szczęście nie są one nieodwracalne, tyle że wymagają ogromnej pracy od nas wszystkich. Szczęśliwie się stało, że od 2010 r. na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego powstał unikatowy w skali kraju program odbudowy populacji tej zwierzyny, a w ramach niego nie mniej ważny program edukacyjny. Dzięki tym programom nastąpiła konsolidacja sił instytucji takich jak szkolnictwo, leśnictwo, łowiectwo – tych sił dla których słowo EKOLOGICZNY nie jest tylko pustym słowem, a oznacza cel, którym jest ochrona środowiska naturalnego. Szczęśliwym jest fakt, że dla tego celu pozyskaliśmy wsparcie tak silnej rzeszy pedagogów i młodzieży. Dlatego też reprezentacje szkół, które uzyskały najlepsze wyniki w roku szkolnym 2014/2015 i pięciolatce zostaną odpowiednio uhonorowane. Pracę edukacyjną wśród młodzieży, Polski Związek Łowiecki ma zapisaną w statucie, jak również w świadomości i przekonaniu myśliwych. Uważamy, że jest to najlepsze, co możemy zrobić dla naszych młodych ludzi i polskiej przyrody. Dla tego celu nie szczędzimy sił i środków bo jest to cel najważniejszy. Mamy nadzieję, że przewidziany na lata 2010-2015 program „Myśliwi-Dzieciom-Dzieci-Zwierzętom” będzie kontynuowany i w następnych latach.

Wśród wyróżnionych znalazło się 15 reprezentacji szkół, które odebrały nagrody, spośród ponad 300 szkół, blisko 94 tys. uczniów, które przez 5 lat uczestniczyły w programie.

Realizację programu wspierało 200 kół łowieckich. Wyjątkowo ważne dla nas członków PZŁ jest to, że wiele nagród pochodzi od darczyńców, którzy są naszymi sympatykami. Świadczy to o zrozumieniu i wspieraniu naszej łowieckiej idei. Wśród wyróżnionych szkół w bydgoskim okręgu łowieckim były:· IV miejsce – Zespół Szkół w Paterku, współpracujący z Kołem Łowieckim Nr 113 „Noteć”;· VII miejsce – Szkoła Podstawowa w Kruszwicy, współpracująca z Kołem Łowieckim Nr 5 „Kormoran”;· IX miejsce – Zespół Publicznych Szkół w Gościeszynie, współpracujący z Wojskowym Kołem Łowieckim Nr 201 „Czapla”;· XIV miejsce – Zespołu Szkół w Sicienku, współpracujący z Kołem Łowieckim Nr 16 „Żuraw”;· XV miejsce – Szkoła Podstawowa w Czaplach, współpracująca z Wojskowym Kołem Łowieckim Nr 254 „Jenot”. Pierwsze miejsce wśród wyróżnionych zajął Zespoł Szkół Samorządowych im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, współpracujący z Kołem Łowieckim Nr 159 „Bór”. Oceniając działalność szkół, młodzieży, pedagogów, komisje konkursowe programu uznały, że za całokształt wysiłku włożonego w latach 2010-2015, czyli przez cały okres trwania programu „Myśliwi-Dzieciom, Dzieci- Zwierzętom” należy specjalnie wyróżnić: Zespół Szkół Samorządowych im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu! Prowadząca spotkanie życzyła: – Niech ten wielki patron zawsze dodaje im sił do osiągnięcia najwyższych wyników. Gratulacjami, pucharami i nagrodami od sponsorów uhonorowano wszystkich laureatów programu. Uroczystość umilał zespól muzyczny pana Jacka Cudnego, z którego książeczek młodzież uczy się wiedzy o zwierzętach. Natomiast melodiami myśliwskimi umilał nam czas zespół „Łoszaki”. Sygnały myśliwskie grał kolega Piotr Grzywacz ze swoim uczniem. Podziękowaniami dla osób zaangażowanych w realizacji programu, wspólnymi zdjęciami oraz uroczystym posiłkiem zakończono spotkanie.
E.T.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱