Nie żyje „Wojski Borów Tucholskich”

Jest nam niezmiernie smutno poinformować, że do krainy wiecznych łowów w wieku 58  lat odszedł PIOTR GRZYWACZ – „Wojski Tucholi”, niezapomiany Kolega i przyjaciel. Członek PZŁ od 1984 roku, członek koła łowieckiego Nr 140 „Słonka” w Woziwodzie

W dniu 9 kwietnia pożegnaliśmy wyjątkowego człowieka. Jego pasja, ciężka praca, wytrwałość w dążeniu do celu są godne naśladowania. Wybitna osobowość… będzie Cię nam brakowało Piotrze. Niech Ci knieja wiecznie szumi, a dźwięk sygnałówki brzmi nad mogiłą.
Urodził się 31 maja 1958 roku w Łąkorzu k. Nowego Miasta. Ukończył Technikum Leśne w Tucholi i Wyższą Szkołę Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. Nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń leśników w Technikum Leśnym w Tucholi.
Kolega Piotr Grzywacz był bardzo szanowanym i zacnym myśliwym. Grał na rogu myśliwskim od 1973 roku. W swojej pracy zawodowej i pasji łowieckiej zawsze na pierwszym miejscu stawiał kulturę łowiecką. Od początku lat 80-tych bardzo zaangażował się w rozwój tej dziedziny. W duchu najwyższych wartości wychował dwóch synów (Karola i Pawła), obaj grają na rogach myśliwskich.
Służbę wojskowa odbył Orkiestrze Garnizonowej w Grudziądzu, w latach 1978-1980, jako trębacz i asystent kapelmistrza. Staż zawodowy odbył w Nadleśnictwie Jamy, a następnie podjął pracę jako podleśniczy w Nadleśnictwie Człuchów, w Leśnictwie Skowarnki.
Od 1981 roku do chwili obecnej był opiekunem i instruktorem zespołu sygnalistów myśliwskich „Jenot” Technikum Leśnego w Tucholi. Był laureatem licznych konkursów w grze na rogu myśliwskim. Wykształcił liczne grono znakomitych sygnalistów myśliwskich. Wraz z zespołem uczestniczył w setkach, a może tysiącach uroczystości łowieckich i leśnych oraz innych zapewniając artystyczną oprawę, a podczas konkursów w kraju i zagranicą odnosząc wiele sukcesów.
Od 1995 roku był członkiem – założycielem Klubu Sygnalistów Myśliwskich (posiadał legitymację członkowską z nr 4). Jego wzorowa postawa i przykład dawany młodym pokoleniom myśliwych i leśników sprawiły, że wybrano go w kadencji 1995-2000 na Zastępcę Prezesa Klubu, a w latach 1995-2015 był członkiem Komisji Muzycznej oraz od 1995 do chwili obecnej członkiem Kolegium Jurorów nominowanym przez Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego. Od lat był najbardziej aktywnym jurorem sygnalistyki myśliwskiej w Polsce, jako wyjątkowa osobistość często zapraszany na konkursy w całym kraju.
Kolega Piotr Grzywacz był inicjatorem i organizatorem pierwszego konkursu sygnalistów myśliwskich z okazji Dni Borów Tucholskich (1983), który w kolejnych latach przerodził się w Międzynarodowy Festiwal Muzyki Myśliwskiej i Wieżowej. W 2015 roku odbyła się jego 31. edycja i jest to najstarsza tego typu impreza w Polsce. W latach 1996 i 2004 odbyły się w Tucholi – odpowiednio pierwsza i dziewiąta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego”, a Piotr Grzywacz był ich organizatorem.
Od 1984 roku był myśliwym, członkiem Polskiego Związku Łowieckiego i członkiem Koła Łowieckiego nr 140 „Słonka ” w Woziwodzie. Aktywnie działał w Komisji Kultury Okręgowej Rady Łowieckiej w Bydgoszczy. Był członkiem Bractwa Świętego Huberta w Śliwicach oraz Zakonu Świętego Huberta na Zamku Kuks (w Czechach).
Aktywnie uczestniczył w życiu publicznym swojego miasta, poprzez aktywność samorządową i społeczną, organizację festiwalu, jak również liczne występy telewizyjne i radiowe oraz artykuły w prasie łowieckiej i regionalnej. Promował Tucholę i Bory Tucholskie. Będąc radnym Rady Miejskiej Tucholi w latach 1998-2002, każdą sesję rozpoczynał osobiście grając na rogu myśliwskich „Hejnał Tucholi”. Codziennie w południe można usłyszeć z wieży ratusza „Hejnał Tucholi” skomponowany przez Zbigniewa Sampławskiego, a nagrany przez Piotra Grzywacza. Był także prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Jest twórcą i kustoszem Muzeum Sygnałów Myśliwskich (2007), w którym prezentował swoje osiągnięcia z zakresu kolekcjonerstwa pamiątek z imprez łowieckich oraz kolekcję rogów myśliwskich i zapisów nutowych zgromadzonych osobiście przez ponad 40 lat aktywnej gry na rogu myśliwskim.
Autor pierwszego samodzielnego wydania zapisów nutowych sygnałów myśliwskich w Polsce pt. „Czar myśliwskiego rogu” (trzy części). Skomponował sygnały „Jenot na rozkładzie”, „Bóbr na rozkładzie”, „Marsz Tucholski” i „Hejnał Nasielska”. Opracował tzw. tucholska klasyfikacje sygnałów myśliwskich. Był pomysłodawcą skonstruowania drewnianego „Rogu Tucholskiego” (2000).
Za swoje zaangażowanie i osiągnięcia w łowiectwie odznaczony Brązowym (1990), Srebrnym (1997) i Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej, a także najwyższym odznaczeniem łowieckim „Złom” oraz Medalem Świętego Huberta. Ponadto odznaczony został Medalem za Zasługi dla Łowiectwa Słupskiego (1994), Medalem Zasłużony dla Łowiectwa Ziemi Gdańskiej (1994), Medalem za Zasługi dla Łowiectwa Bydgoskiego (1997), Medalem Honorowym Łowiectwa Danii. Za osiągnięcia w dziedzinie łowiectwa Prezydent RP nadał mu Brązowy Krzyż Zasługi. Natomiast Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił go odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Był laureatem licznych wyróżnień i nagród, chociażby przed miesiącem został Człowiekiem Roku 2015 – Powiatu Tucholskiego nadanym w plebiscycie Gazety Pomorskiej.
Zmarł 31 marca 2016 roku.
Do Krainy Wiecznych Łowów odszedł od nas człowiek szlachetny, w pełni oddany wartościom ochrony przyrody i kultury łowieckiej. Łącząc się w bólu, składamy wyrazy współczucia Rodzinie zmarłego Piotra Grzywacza. Cześć Jego pamięci, Niech knieja szumi mu wiecznie, a róg myśliwski niechaj zawsze gra na Jego mogiłą.
www.muzykamysliwska.pl

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱