Ukazał się trzeci tegoroczny „Nemrod” (3/84/2021) – kwartalnik Zarządów Okręgowych PZŁ w Bydgoszczy i Toruniu.

W aktualnym numerze m. in.:

  1. Jubileuszowe teksty, w tym: 20-lecie „Nemroda”, 45 lat Zarządu PZŁ w Bydgoszczy, 25-lecie ufundowania płaskorzeźby św. Huberta w bydgoskiej bazylice.
  2. Selekcyjny czy łowny – Jarosław Wikarski.
  3. Przejścia dla zwierzyny – kolejny obowiązek – Przemysław Jurek.
  4. Katastrofy elektrowni jądrowych, a człowiek i zwierzęta – Jan Grajewski i Katarzyna Łubiech.
  5. Naczelna Rada Łowiecka – okruchy z ostatnich ustaleń – Michał Przepierski.
  6. Bydgoski triumf w Toruniu – Paweł Rzymyszkiewicz.
  7. Liderzy ochrony zwierzyny drobnej w okręgu bydgoskiem PZŁ – Tomasz Oset.
  8. Byk z Białek – Zygmunt Krzemień.
  9. Kupujemy używaną flintę – Jarosław Wikarski.
  10. Wydarzenia w kołach łowieckich i PZŁ.

 

Zdjęcie na okładce przedstawia Źródło Świętego Huberta na Pałukach. Kapliczka – studnia wykonana z kamienia, zlokalizowana w odległości 40 metrów od Jeziora Ostrowickiego. Ze źródła, które zimą nie zamarza, wypływa woda z wydajnością około 8 litrów na minutę. Woda jest bardzo bogata w żelazo, dlatego kamienie, po których przepływa, zabarwione są na kolor rdzy.

Legenda: Bogactwo lasów na Pałukach spowodowało, że miejscowi mieszkańcy w przeszłości trudnili się też łowiectwem. Dla jednych to było źródło dochodu, dla innych – przedmiot rywalizacji o tytuł „Króla polowań”. W Kierzkowie mieszkał Borysław, który za wszelką cenę chciał zdobyć ten tytuł. Codziennie włóczył się po lesie. Przyjemność sprawiało mu zabijanie. Matka błagała go, aby się opamiętał, ale jej prośby nie robiły na synu żadnego wrażenia. Uznała, że jedynym ratunkiem jest modlitwa. Każdego dnia prosiła św. Huberta – patrona myśliwych – o opamiętanie dla syna. Zamówiła nawet Mszę świętą w jego intencji. Borysław zamiast do kościoła poszedł w niedzielę na polowanie. Tym razem jednak polana była dziwnie pusta. Nagle pojawił się olbrzymi jeleń. Kidy był już gotowy do strzału dostrzegł, że prowadzi go sam Lucyfer. Chciał się wycofać, ale zdenerwowany pociągnął za spust. Ranny zwierz zaatakował myśliwego, raniąc go dotkliwie. Kiedy Borysław się ocknął nie był wstanie się ruszyć. Resztkami sił próbował doczołgać się do brzegu jeziora, aby obmyć rany i napić się wody. Kiedy był już przekonany, że umiera, usłyszał w oddali głos dzwonów kościoła, gdzie trwało nabożeństwo w jego intencji. Nagle poczuł orzeźwiający chłód wody, która nagle pojawiła się w zagłębieniu, które wygrzebał próbując doczołgać się do jeziora. Źródlona woda przywróciła mu siły. Chłopak zrozumiał, że to żarliwa modlitwa matki ocaliła mu życie. Stał się miłośnikiem zwierząt. Miejscowa ludność otoczyła źródełko opieką, a legenda przetrwała do dziś.

 

Zachęcam do lektury „Nemroda” – czasopisma redagowanego przez myśliwych dla myśliwych i sympatyków łowiectwa. Dobrze byłoby, aby każdy myśliwy z bydgoskiej i toruńskiej organizacji łowieckiej był stałym czytelnikiem „Nemroda”. Wszystkich tych, którzy chcieliby zaprezentować lub podzielić się swoimi doświadczeniami zapraszam do wspólnego redagowania. Tym, którzy dotychczas dostarczali materiały do redakcji – serdecznie dziękuję i proszę o kontynuację współpracy.

Cena naszego kwartalnika uwzględnia tylko koszt składu, papieru i druku. 

Kwartalnik do nabycia w Zarządach Okręgowych PZŁ w Bydgoszczy
(biuro: 86-021 Żołędowo, ul. Koronowska 36, tel. 52 34 00 652, w. 61) i w Toruniu (biuro: 87-100 Toruń, ul. Świętopełka 26, tel. 56 62 34 231).

 

Eugeniusz Trzciński
redaktor naczelny

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱