Roczne plany łowieckie na sezon 2022/23 powinny być sporządzane wyłącznie na aktualnie obowiązującym druku RPŁ. Przed uzgadnianiem rocznych planów łowieckich proszę zwracać uwagę na ich rzetelne i poprawne sporządzenie oraz konieczność uzyskania wymaganych opinii (w szczególności na sprawozdawczość z realizacji rpł na sezon 2021/2022 oraz na kolumnę nr 10 i 7 w przypadku danych dotyczących zwierząt łownych w obwodzie łowieckim. W tym roku – w planie na sezon 2022/2023, szacowana liczebność zwierząt łownych określana jest na dzień sporządzania inwentaryzacji, a nie na dzień 10 marca).
Obowiązujący druk rpł należy sporządzić zarówno w części planistycznej, jak i sprawozdawczej tzn. winien być kompletny. Dane do części sprawozdawczej należy przyjąć dla „starych” obwodów funkcjonujących przed nowym podziałem. Dane dotyczące zwierząt zaliczonych do inwazyjnych gatunków obcych (IGO) zawarte w dziale V kolumna 2 i 3 należy uzupełnić o posiadane informacje z sezonu łowieckiego 2021/2022.
Sporządzone plany wg powyższych wskazówek podlegają pełnej procedurze opiniowania, uzgadniania i zatwierdzenia przewidzianej regulacjami ustawy- Prawo Łowieckie przy uwzględnieniu terminu przewidzianego w art. 8b ust. 2 pkt 4) tejże ustawy.
Zwraca się szczególną uwagę dzierżawcom obwodów łowieckich nowopowstałych na skutek połączenia starych obwodów lub wydzielenia ich części oraz obwodów, których granice uległy korektom, na przedkładanie do zatwierdzenia rpł właściwym nadleśniczym tzn. tym, którzy w zasięgu administracyjnym posiadają największą część powierzchni całkowitej obwodu łowieckiego (niezależnie od tego czy to jest powierzchnia leśna czy polna). W wyżej opisanych przypadkach sytuacje takie mogą nastąpić, co należy wziąć pod uwagę w procesie procedowania tego dokumentu. Pomoc w uzyskaniu ww. informacji udzielą nadleśniczowie, którzy dotychczas zatwierdzali rpł wg „starego” podziału województwa na obwody łowieckie.
W związku z 30 dniowym terminem złożenia do zatwierdzenia rpł licząc od dnia rozpoczęcia obowiązywania umowy dzierżawnej (będzie to już po zakończeniu sezonu łowieckiego 2021/2022 oraz również po ocenach trofeów) sugeruje się, aby wszelkie zmiany, jakie mogłyby wystąpić, ująć w opracowywanym rpł (w części sprawozdawczej) bez wdrażania procedury korekty rpł przewidzianej w art. 8a ust.21 i 22 ustawy- Prawo Łowieckie. Z jednej strony właściwy nadleśniczy będzie miał już ostateczną informację o realizacji planu pozyskania zwierzyny, a z drugiej strony wyeliminuje niepotrzebne dodatkowe formalności, do jakich zobowiązany jest dzierżawca.
Przy składaniu RPŁ należy pamiętać o zapisach § 49 pkt 1, 2 Statutu PZŁ
Tryb uzgadniania RPŁ w ZO ZPŁ Bydgoszcz w 2022 roku:
Koło łowieckie (łowczy) przygotowuje projekt RPŁ następnie wprowadza dane w SystemKL i po wydrukowaniu analizuje go z Nadleśnictwem oraz PZŁ. Następnie po naniesieniu wszelkich poprawek ponownie go drukuje i uzyskuje wymagane prawem opinie. Plan z wymaganymi opiniami przedstawia się do uzgodnienia z ZO PZŁ w Bydgoszczy gdzie zostaną opieczętowane i podpisze w miejscu „Uzgodnienia”.
Taki plan przedstawia się właściwemu Nadleśniczemu celem zatwierdzenia.
Plan sporządzamy w 2-ch egzemplarzach po jednym dla dzierżawcy i nadleśnictwa. Kopię planu dla ZO PZŁ w Bydgoszczy przesyłają nadleśnictwa