DZIEŃ DZIECKA Z MYŚLIWYMI W BYDGOSKIM OKRĘGU PZŁ

DZIEŃ DZIECKA Z MYŚLIWYMI W BYDGOSKIM OKRĘGU PZŁ

Pandemia nie stoi na przeszkodzie w działalności edukacyjnej dzieci i młodzieży prowadzonej w ramach funkcjonującego u nas od lat programu „Myśliwi-Dzieciom, Dzieci-Zwierzętom” (M-D, D-Z).

Nasze kontakty online ze szkołami nie straciły tempa w czasie pandemii. Jest to wręcz szczególne doświadczenie, aby „taki Dzień Dziecka” obchodzić w sposób szczególnie dynamiczny, obchodzić jeszcze uroczyściej, dla dobra dzieci i promocji myśliwego i łowiectwa.

Promocja, public relations łowiectwa, działalność poprzez program „M-D,D-Z” jest ideą, celem, przesłaniem bydgoskich myśliwych od wielu lat niezależnie od sytuacji, w tym i pandemii.

Szczególnie teraz gdy nam myśliwym zależy na dobrych relacjach i kontaktach z młodzieżą i otoczeniem, okazją taką jak ten „szczególny Dzień Dziecka”, który wykorzystaliśmy!

Angażując myśliwych okręgu, w tym działaczy Komisji Współpracy z Młodzieżą Szkolną ZO PZŁ w Bydgoszczy, zorganizowaliśmy w spotkania w:

  • Szkole Podstawowej im. Juliusza Ceynowy w Przysiersku (KŁ 94 „Cis”),
  • Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gniewkowie (WKŁ 201”Czapla”),
  • Domu Dziecka „Caritas” w Kołdrąbiu (WKŁ 201 „Czapla”),
  • Szkole Podstawowej w Czaplach (WKŁ 254 „Jenot”),
  • Szkole Podstawowej w Sicienku (KŁ 16 Żuraw) i innych.

Głównym punktem obchodów „Ogólnopolskiego Dnia Dziecka – z myśliwymi okręgu bydgoskiego” był festyn dla szkół Gminy Sicienko.

Festyn ten zorganizowano na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Sicienku za aprobatą władz gminy. Według zgłoszeń w imprezie uczestniczyły dzieci z sześciu szkół wraz ze swoimi nauczycielami, rodzicami i osobami towarzyszącymi.

Według oceny potwierdzonej przez GOK, rotacyjnie z zachowaniem warunków bezpieczeństwa w imprezie uczestniczyło ponad 1000 osób.

Nasz „mobilny zespół” – czyli słynną już, w naszym okręgu, przyczepkę edukacyjną z kompletem materiałów i sprzętem edukacyjnym, prezentowali członkowie Komisji Współpracy z Młodzieżą Szkolną.

Prezentacja naszych możliwości i okazja do promocji łowiectwa została wykorzystana w całej rozpiętości. Ta przyczepka z napisami „Myśliwi-Dzieciom, Dzieci-Zwierzętom”, z napisem „Łowiectwo Bydgoskie” z logo PZŁ i łowiectwa bydgoskiego kolejny już raz spełniła swoje zadanie! Forma edukacji, zastosowana podczas takich akcji, gdzie podczas zabaw, konkursów o tematyce łowieckiej, luźnych rozmów, udzielania informacji, odpowiadania na pytania, zarówno dzieci jak i dorosłych, przyjęły się i mają coraz większe „wzięcie”! Opinie uczestników, czyli dzieci, młodzieży, rodziców, nauczycieli, zachęcają nas do rozwijania i aktywizowania tej formy działalności. Nie wszystko można realizować w klasach szkolnych. Należy, tak jak to już robimy od dawna, wychodzić w teren na zewnątrz – do ludzi.

Jedna z opinii pani Dyrektor GOK, która od początku dość sceptycznie podchodziła do naszej obecności, w momencie, gdy kończyliśmy swoją działalność stwierdziła: „za mało widziałam o myśliwych, nie tak sobie Was wyobrażałam, teraz wiem, że macie u mnie zawsze drzwi otwarte i jeżeli można to już teraz zapraszam Was znowu”.

Wystarczyło jedno spotkanie! A przecież mamy kontakty już utrwalone z ponad 220 szkołami w gminach oraz innych strukturach szkolnych.

Oczywiście, żeby nie było żadnych wątpliwości „Dzień Dziecka” to nie tylko data 01 czerwca, dlatego tutejszy Zarząd Okręgowy wraz z Komisją Współpracy z Młodzieżą Szkolną i kołami okręgu bydgoskiego planuje kolejne przedsięwzięcia w formie pikników rodzinnych w dniach 6-10 czerwca br.

Jan Pawlak